Koronavirus a zásoba na horší časy. To je aktuálně velmi skloňovaná dvojice.

Přestože aktuálně nejsme vládou nijak omezeni, hrozící nebezpečí vnímá skoro každý. Lidé si nejsou jisti jak budou vypadat následující týdny a tak se mnoho z nich snaží udělat si tzv. zásoby na horší časy. S tím se samozřejmě pojí vyšší výdaje ve většině domácnostech. 

Ne každá domácnost ale zohledňuje ve svých finančních plánech právě rezervu na horší časy. Kolik asi může stát základní zásoba? Podle odborníků je při výběru potravin důležitá doba spotřeby, uskladnitelnost ale i pestrost potravin. Základní zásoba by měla být tvořena trvanlivými potravinami, základní hygienou, léky a vodou. Tato základní zásoba na první dny by měla vyjít okolo 3.000,- Kč. Takovouto finanční rezervu je vhodné mít na běžném účtu. 

V případě potřeby větší připravenosti je třeba zásoby doplnit i v lékárničce. A samozřejmostí by měl být nákup obsahující pestré snadno skladovatelné, ale zároveň výživné potraviny. V tom případě se nákupy mohou vyšplhat k desetitisícům, samozřejmě s ohledem na počet členů v domácnosti. Tuto finanční rezervu doporučujeme mít na spořícím účtu k bankovnímu běžnému účtu. Důvodem je rychlá možnost s penězi disponovat.

A jak se na možnou krizi připravujete vy? Pokud Vám zamyšlení ohledně možného krizového plánu chybí ve Vašem finančním plánu, kontaktujte naše finanční poradce a projděte s nimi osobní finanční analýzu. Rezervy jsou totiž velmi důležitým obsahem analýzy.