Rok 2017 už je zcela jistě za námi. Z pohledu investic se jednalo o velice úspěšný rok. Akciové trhy ve spojených státech běžely ve vysokém tempu a také česká koruna neustále sílí. Konzervativní investoři ale v minulém roce mnoho úspěchů neslavili, protože úrokové sazby spořících účtů klesly k bodu mrazu a nevynášely zhola nic. Oproti tomu akciové trhy trhaly jeden rekord za druhým. Při sčítání výnosů si některé připsaly meziročně 20 – 30 %. Růst je dokonce tak rychlý, že někteří analytici očekávají brzký pád.


V oblasti kryptoměn se výnosy začaly počítat v tisících procent. Bitcoin z ceny 808.475 USD/BTC udělal krok až k 20 tisícům USD/BTC. Stále větší otázkou tedy zůstává, zda je bitcoin bublina, nebo pouze riziková investice.


A co výhledy do roku 2018?


Evropská unie vychrlila již několik nových regulací v oblasti investic. Strukturované investice jako jsou například investiční životní pojištění, nebo investice na bázi derivátů budou regulovanější. Od začátku ledna 2018 musí mít jednotnou formu a základní parametry produktu se musí vejít maximálně na 3 strany A4. To by mělo všem klientům usnadnit pochopení.


Koruna by se podle analytiků měla zpevnit pod 25 korun za euro. To co prý stojí za růstem středoevropských měn je zejména silný hospodářský růst regionu i jeho hlavního obchodního partnera, tedy eurozóny, a vyhlídky na zpřísňování měnové politiky v Evropě.


A co do roku 2018 v oblasti investic plánujete vy? Ozvěte se našim finančním poradcům a proberte svoje plány s odborníky.