Podle české kanceláře pojistitelů, je aktuálně v České republice registrováno více než 5,5 miliónů vozidel. Vysoká koncentrace vozidel může být jedním z důvodů častých nehod. I proto se řidiči více zamýšlejí, že si nechají své auto havarijně pojistit. Na co si ale dát pozor při pojišťování?


Pojišťovna po Vás většinou chce jako základní informaci k pojištění pojistnou částku vozidla. U některých pojišťoven si ji musíte určovat sami, některé pojišťovny vychází se svých propočtů. Jako pomůcku si zde můžete vzít na pomoc stránky bazarů, kde si vyhledáte co nejvíce podobné vozidlo Vašemu (nejlépe s podobným stavem ujetých kilometrů), stejným rokem výroby a stejnou výbavou. Částka, za kterou se prodává, potom může být zadána jako pojistná. Vždy je ale nutné vědět, že při pojistném plnění se pojišťovna bude řídit aktuální obvyklou cenou Vašeho vozidla, nikoliv Vámi udanou cenou.


Při výpočtu ceny pojištění pojišťovna nejvíce zohledňuje rozsah sjednávaných služeb, jak si stojí pojistník vozidla (jaká je jeho řidičská historie, jeho bydliště atd.), značka vozu, výbava a stáří vozidla. Při sjednání je také třeba brát v potaz preferovanou spoluúčast, která může velmi významně zahrát s cenou.


Přemýšlíte i vy o havarijním pojištění pro Vaše vozidlo? Ozvěte se našim finančním poradcům a nechte je navrhnout pojištění přímo pro Vás!