Pokud si chcete individuálně odkládat peníze na důchod a očekáváte, že Vás v tomto počínání stát podpoří příspěvkem, jediná možnost je založit si doplňkové penzijní spoření. Kromě penzijních fondů je také možné pro tvorbu úspor na stáří zvolit samozřejmě jiné investice, ale již není možné na vlastní příspěvky nárokovat státní příspěvek. Podle průzkumů si k 30. 6. 2017 na důchod spoří 658 464 lidí v doplňkovém penzijním připojištění. O mnoho více zatím využívá původní penzijní připojištění se státním příspěvkem a to 3 830 499 lidí.


Podle odborníků je hlavním neduhem penzijního spoření, ukládání nižších částek a zakládání spoření v pozdějším věku. Pro dostatečné zabezpečení na důchod by si Češi měli spořit už od mládí a odkládat si alespoň 5 % - 10 % své mzdy. Pro ilustraci, při průměrné mzdě 20.000 Kč, jde o částku 1.000 Kč až 2.000 Kč. Je nutné však zmínit, že z hlediska maximálního využití státní podpory je možné měsíčně spořit alespoň 3.000 Kč.


Pokud si chcete doplňkové penzijní spoření založit, je nutné se rozhodnout s jakou mírou rizika chcete své peníze ukládat a zhodnocovat a zvolená penzijní společnost Vám vybere příslušný účastnický fond. Obecně existují tři typy fondů a to konzervativní, vyvážený a dynamický.


Pro více informací a pomoc s výběrem vhodné penzijní společnosti a vyhovujícího fondu právě pro Vás, kontaktujte naše finanční poradce.