Z údajů pěti českých spořitelen vyplývá, že stavební spořitelny poskytly během ledna úvěry za 5,3 miliardy korun. Meziroční nárůst tedy činí 11 procent. Stejně tak stoupl zájem o nové smlouvy o stavebním spoření. Odhady analytiků ukazují, že by nových smluv mohlo být kolem půl miliónu.


Stavební spoření klientům nabízí poskytnutí úvěrů ze svých zdrojů, tedy z vlastních vkladů, které spoří. Pro poskytnutí úvěru ze stavebního spoření je třeba splnit několik podmínek. Spořit minimálně dva roky, naspořit alespoň část cílové částky (dle podmínek konkrétní spořitelny) a dosáhnout minimální hodnoty tzv. hodnotícího čísla. Stavební spořitelna potom poskytne úvěr maximálně do výše cílové částky, úrok je fixní a garantovaný po celou dobu splácení.


V případě, že klient nesplní výše uvedené podmínky, může požádat o takzvaný překlenovací úvěr (meziúvěr). Platby potom probíhají ve dvou fázích, splátka úroků překlenovacího úvěru, která je vypočítávána z celé dlužné částky a spoření do zvolené cílové částky. Platí, že úroková sazba je vyšší než sazba řádného úvěru. Dlužnou částku je možné začít splácet až ve chvíli, kdy klient dosáhne na řádný úvěr ze stavebního spoření.


Úvěr ze stavebního spoření a také meziúvěr, je účelový, přičemž účelem může být bydlení, jeho rekonstrukce, modernizace nebo nákup nemovitosti.


Máte také v plánu investovat do Vašeho bydlení, ale nemáte dostatečné vlastní zdroje? Kontaktujte naše finanční poradce, kteří Vám zajistí veškerou administrativu a poskytnou Vám informace o výhodách a nevýhodách stavebních spořitelen napříč českým trhem.