Tíživá a složitá životní situace, nebo rychlá potřeba vyššího obnosu peněz. To jsou dvě nejčastější příčiny žádostí o rychlé půjčky. Díky dobré mediální propagaci, se nám dnes nebankovní poskytovatelé ukazují na každém rohu. V reklamách se nejčastěji objevují mladí, šťastní a usměvavý lidé. Weby jsou uživatelsky přístupné a většinou stačí si pouze „kliknout“, zadat údaje z občanského průkazu a půjčka je na cestě. Většinou jsou první půjčky u poskytovatelů zdarma, aby si udělali promo k dalším půjčkám a uživatel se na stejného poskytovatele obrátil znovu. I přesto je rozumné se těmto půjčkám vyhnout.


Důvodů je hned několik. I přesto, že se to nemusí zdát, jsou extrémně drahé. Výše přeplatku je nejčastěji vyjádřena úrokovou sazbu. Je dobré si tedy zkontrolovat RPSN a také další úroky spojené s půjčkou. Pokud se tyto půjčky nesplácejí včas, mohou být ještě dražší. Při nedodržení splátek jsou mikropůjčky úročeny sazbou ve stovkách procent ročně. RPSN pak činí tisíce procent ročně. Dalším úskalím jsou netransparentní sankční poplatky. Existují poskytovatelé, kteří podmínky půjček uvedou malým písmem, nakonec všech upozornění, často složitě napsané. Někteří poskytovatelé dokonce takové informace nemají vůbec.


Existuje několik jiných variant, jak řešit náhlou potřebu peněz. Nejlepší radou je tvořit si finanční polštář v dobách, kdy je to jen trošku možné. Zapřemýšlejte nad tím i vy a tvořte si rezervy. Pokud budete potřebovat pomoci s výběrem investičního produktu, kontaktujte naše finanční poradce.