Pro klienty, poradce i realitní makléře byl rok 2017 hlavně ve znamení růstu úrokových sazeb a cen nemovitostí. Evropská statistika dokonce pasovala české nemovitosti na nejrychleji rostoucí. Oproti několika očekáváním, se ochlazení realitního trhu nedostavilo, dokonce ani díky růstu úrokových sazeb hypoték či jejich omezování Českou národní bankou.


Do praxe doputovalo doporučení České národní banky, že banky spotřebitelům již nemohou poskytovat vyšší než 90% hypotéky, navíc v rozmezí od 80 do 90% LTV jich mohou rozdat pouze 15% z celého objemu úvěrů. Ve prospěch klientů se ale nejvíce obrátil nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Dnes mohou klienti hypotéku bez váhání kdykoli úvěr splatit, a poskytovatelé mohou naúčtovat poplatky jen do určité výše. Navíc je možné, každoročně měsíc před výročím smlouvy zcela zdarma splatit 25% hypotéky a to nehledě na fixační období.


V roce 2017 se také stavební spořitelny dostaly zpět do sedla. Úročení vkladů sice není nijak závratné, a mnoho klientů raději využívá jiné investiční možnosti, ale zvláště o úvěrování ze stavebního spoření byl zaznamenán enormní zájem. Jedním z hlavních důvodů, je zajisté omezování hypoték na 80% zástavní hodnoty nemovitosti. Právě proto stavební spořitelna často zůstává jedinou slušnou záchranou, pro klienty kteří nemají ušetřené peníze na další potřebné náklady spojené s bydlením.


Pokud i vy bilancujete uplynulý rok 2017 a rádi byste se poradili o svých finančních plánech či investičních záměrech, neváhejte kontaktovat naše finanční poradce.