Již z přehledů je možné vidět, že úřady v loňském roce povolily více staveb než o rok dříve. Developeři zahájili v České republice od ledna do listopadu 2017 výstavbu 6404 bytů v bytových domech. Meziročně tedy došlo k nárůstu 35,6 %. Nejvíce se stavělo v našem hlavním městě, v Praze, ale nabídka bytů se stále nebezpečně tenčí. Bohužel tedy ani výstavba neuspokojuje trh, kde značně převyšuje poptávka nad nabídkou. Analytici tvrdí, že právě díky nedostatku nemovitostí dochází k nucené migraci Pražanů, za hranice metropole.


Strategický plán počítá s tím, že by se do roku 2030 mělo do Prahy přistěhovat až 160 000 lidí, to by ale vyžadovalo výstavbu 5 000 – 6 000 nových bytů ročně. Zatím si o tom Praha může nechat pouze zdát, protože většina současných projektů je stále zablokovaná v nekonečném povolovacím procesu. Právě zde by tedy mohla alespoň částečnou změnu přinést novela stavebního zákona, která umožňuje sloučení stavební procesu do jednoho koordinovaného řízení a menším stavitelům ulehčuje administrativu spojenou s výstavbou. Zlý jazykové dokonce tvrdí, že v České republice máme jeden z nejsložitějších stavebních práv v Evropské unii.


S čím je tedy nutné počítat? Omezená nabídka bude stále tlačit na ceny bytů, které budou stoupat výše. Stejně tak jako tomu bylo v předchozích letech, kdy jen za poslední dva roky vzrostly ceny nových bytů v Praze zhruba o 40 %.


A jak jste na tom s bydlením vy? Sháníte nemovitost ke koupi nebo k pronájmu, nebo naopak potřebujete nějakou nemovitost prodat? Stačí se ozvat naším realitním makléřům, kteří Vám pomohou s orientací na nemovitostním trhu a zajistí Vám komplexní servis při realizaci realitních obchodů.