Zadluženost českých domácností roste, což je viditelné hlavně na průměrné zadluženosti na jednoho Čecha. V současné době je tento ukazatel na neskutečných 135.000,-Kč. Pro srovnání, před 20 lety byla zadluženost na jednoho Čecha okolo 10.000,-Kč. Podle informací od České národní banky, letos v září vzrostly dluhy českých domácností oproti srpnu o více než 6,5 miliardy korun a překročily hranici 1,5 bilionu korun. Z celkového objemu zadluženosti tvoří asi 75 % úvěry na bydlení, zbytek jsou zejména spotřebitelské úvěry.


Při srovnání dluhů s příjmy lze konstatovat, že dluhy na rozdíl od příjmů rostou stále rychleji. Od roku 1997 do roku 2016 se hrubá mzda zvýšila z 10.802,-Kč na 27.589,-Kč. Zatímco tedy hrubá mzda v tomto období vzrostla 2,5krát, dluh na jednoho Čecha se zvýšil 13,5krát.


Dosavadní splácení Čechů je v porovnání s ostatními národy vcelku dobré, dle informací se v Evropě řadíme ke špičce ve splácení úvěrů. Zatímco podíl problémových úvěrů Evropskéunie byl ke konci loňského roku 5,1 %, v Česku činil necelou polovinu, přesně šlo o 2,5 %.Před Česko se dostalo pouze Švédsko, Lucembursko, Estonsko, Finsko a Velká Británie. Aktuální situace tedy není tak špatná, ovšem může být mnohem hůř. První negativní změny pocítí ti, kteří si vzali hypotéku v posledních dvou letech a za tři až pět let jim bude končit fixace. Tento stav bude způsoben hlavně tím, že si úvěr zařizovali v době, kdy byly úrokové sazby na nejnižších hodnotách, na tzv. „úrokovém dnu“, kdy se úroky pohybovaly na úrovni 1,77 %. Již z předchozích zpráv ale víme, že ČNB již dvakrát zvyšovala základní sazby a očekává se, že sazby u úvěrů půjdou stále nahoru.


Pokud i vy řešíte, nebo budete řešit refinancování hypotečního, nebo jakéhokoliv jiného úvěru, myslete na dřívější blokaci sazby. Kontaktujte naše finanční poradce, kteří Vám pomohou a poradí s veškerými úkony, které jsou při refinancování nutné.