Podle nejnovějších průzkumů je stavební spoření stále velmi populární produkt pro odkládání peněžních prostředků. Není se čemu divit, protože stavební spoření má v České republice nejdelší historii bez skandálních propadů. Jde tedy o ideální produkt pro konzervativní klienty, kterým stačí minimální jistá výnosnost.


Při výpočtu výnosnosti je ale nutné si také zhodnotit poplatky a omezení, která s sebou stavební spoření přináší. Nejčastějším poplatkem je poplatek za uzavření smlouvy, který většinou činí 1% z cílové částky. Dále klient platí roční poplatek za vedení.


Je důležité si také zjistit vázací lhůtu, protože klient si většinou nemůže vybrat finanční prostředky dřív než po 6 letech od uzavření smlouvy. Pokud by chtěl svoje vložené peníze dříve, zaplatí poplatek v průměru okolo 1% z cílové částky a přijde o veškerou státní podporu. Ta činí 10 % z roční vložené částky.


A jak ukládáte svoje úspory vy? Máte rádi nejnižší riziko a menší výnos, nebo jste ochotni investovat rizikověji a nechat peníze úročit více? Kontaktuje naše finanční poradce a pobavte se o možnostech investování.