Občanský zákoník čeká v nejbližších dnech nová novela. Měla by se týkat bytového práva. Ministerstvo pro místo rozvoj tak chce reagovat na problémy, které se v praxi neustále vyskytují. Úprava postihne předkupní právo, které se do zákoníku vrátilo od letošního ledna a usnadňuje také nucený prodej bytu.


Nejednou se totiž člověk setká s nepříjemnými sousedy, kteří neustále a vytrvale porušují práva ostatních majitelů v domě. Může jít o šikanování, terorizování nebo ničení zařízení domu, na které ostatní přispívají. V současné době je jediná možná obrana. Jedná se o nařízení soudu směřované problémovému majiteli, o prodeji jeho bytu. Jenže postup je v praxi velmi složitý a nikdo ho nevyužívá. Novela slibuje kratší lhůty, ale stále bude mít poslední slovo soud. Bude tedy záležet na něm, jak konkrétní situaci vyhodnotí.


Druhou novinkou je aktualizování předkupního práva na garážová stání. V současné době totiž předkupní právo nejvíce komplikuje prodej bytů v novostavbách. Tam k nim totiž obvykle patří parkovací místo ve společné garáži. Tuto garáž většinou spoluvlastní i několik desítek lidí. Ministerstvo pro místo rozvor proto tedy chce novelou zrušit předkupní právo u nebytové jednotky, která je ale logických příslušenstvím bytu.


Finální znění těchto novel by ale mělo začít platit až od ledna 2020. Ministerstvo dále zmiňuje, že novela bude v dalších fázích procházet připomínkovacím řízením.


Máte pocit, že prodej nemovitosti s sebou nese několik nutných kroků, ve kterých se nevyznáte? Chcete mít veškerou dokumentaci v pořádku? Kontaktujte naše realitní makléře, kteří odvádějí svoji práci na profesionální úrovni.