V ekonomických kruzích se již týden šeptá, že Česká národní banka ve čtvrtek opět zvýší centrální úrokové sazby. Na tento den je totiž naplánované zasedání bankovní rady v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem. Na programu má být opět hlasování o růstu úrokových sazeb.


Růst úrokových sazeb negativně působí hlavně na budoucí žadatele o hypoteční úvěr, nebo současné klienty, kteří hypoteční úvěr již mají a bude jim končit fixace jejich úrokové sazby. Jako pozitivní by se zpráva mohla jevit pro drobné střadatele, kteří čekají na zvýšení úroků na svých spořících produktech. Současný trh je ale přesycen nově natištěnými penězi, banky tedy stále nejsou motivovány k tomu, aby na vkladových účtech zvedali úroky – a tím získávali další vkladníky. Podle odborníků tato situace ještě nějakou dobu zůstane. Bohužel tedy aktuální sazby na spořících a termínovaných vkladech ani zdaleka nepokrývají inflaci, takže reálná úroková sazba je záporná.


Zamýšlíte jak uložit svoje peníze a ochránit je před inflací? Kontaktujte naše finanční poradce a proberte s nimi aktuální situaci.