I přestože se sazby u hypotečních úvěrů neustále zvedají, do zvyšování úrokových sazeb u vkladových účtů se bankám stále nechce. Nejvýhodnější spořící produkty nabízejí asi procento ročně, což rozhodně nepokrývá růst cen, který nyní dosahuje 2,4 procenta.


Nejlepší zhodnocení nyní nabízejí spíše malé banky, ale většinou mají několik podmínek k tomu, aby klient dosáhl na jejich maximum. Jedná se nejčastěji o podmínku aktivního využívání bankovního účtu, s povinnými platbami měsíčně. Podle analytiků se ani v blízké budoucnosti zlepšení neblíží. K financování úvěrů mají banky stále vysoký objem vkladů, který nyní výrazně převyšuje objem úvěrů.


I přes nízké úroky je velká řada klientů, kteří vkladové spořící účty využívají, protože ve srovnání s běžnými účty vynesou alespoň „něco“. I relativně nízké částky uložené na vkladovém spořícím účtu, jsou pro klienty formou spoření s možností jednoduchého výběru. Bývají tedy zdrojem prostředků pro naléhavé situace. Odborníci doporučují na účtech udržovat pouze likvidní rezervu, protože peníze v bankách podléhají zkáze.


Přemýšlíte o malém odkládání financí i vy? Zkonzultujte svoje požadavky s našimi finančními poradci. Pomohou Vám s analýzou Vašich příjmů a výdajů a představí Vám několik možných investičních produktů napříč trhem.