Rok 2017 nasadil svižné tempo. Jak jsme již informovali, růst HDP byl rychlý takřka po celém světě. Podle predikcí několika světových ekonomických institucí, se růstu HDP dočkáme i v roce 2018. I v tomto roce lze očekávat zpřísňování měnové politiky centrálních bank, ale nemělo by dojít k ráznějším krokům.


Novinky přicházejí i na realitním trhu. Od 1. 1. 2018 by se měl zjednodušit stavební zákon, kdy novela umožní zažádat o jedno společné rozhodnutí, namísto absolvování třech povolovacích řízení. Půjde tedy o posouzení vlivu na životní prostředí, územní rozhodnutí a stavební povolení. Snáze díky tomu půjdou postavit i menší stavby, jako je bazén či skleník. Návrat do přítomnosti hlásí také předkupní právo spoluvlastníků, které zaniklo 1. 1. 2014. Od 1. 1. 2018 mají předkupní právo spolumajitelé jak při převodu úplatném, neboli prodeji, tak bezúplatném, kdy jde o darování.


Ceny nemovitostí budou s předpokladem stále stejné, k ochlazení trhu nedojde. Naopak se stále můžeme setkávat se zvyšováním. Důvodem je nedostatek nových bytů a domů zejména v Praze a Brně. Zvyšování se také dle predikcí dočká základní sazba. ČNB má dle všech informací v přípravě několik zvýšení. Do dvou let by podle některých členů bankovní rady, měla základní sazba vystoupat až k úrovni 3%.


A jak ovlivní predikce Vaše plány? Máte zájem o výhodnou investici, chcete zafixovat dobrou úrokovou sazbu k refinancování Vašeho úvěru, nebo máte zájem o koupi či pronájem nemovitosti? Ozvěte se našim finančním poradcům nebo realitním makléřům. Pomohou Vám nahlédnout na Vaše plány očima odborníka.