Už v červnu tohoto roku se internetem rychle šířila nabídka firemních dluhopisů s výnosem 9 % a 10 %. Jednalo se o tři společnosti, které několik analytiků označilo jako pochybné. Pro toto označení argumentovali zvláště tím, že všechny společnosti podle obchodního rejstříku nemají žádnou historii, všechny jsou spojeny s pochybnou fyzickou osobou a vlastník jedné z ní je britská společnost, která přivedla do konkursu jinou českou firmu, již druhou ve své historii.


V listopadu se objevili zprávy, že se na trhu objevila podobná nabídka, nového firemního dluhopisu. Jedná se o firmu Senior Trend, která nabízí investorům i popis toho, na co budou peníze využity a to dovoz, prodej a pronájem elektrických skútrů a vozíků pro seniory. Ač se záměr může zdát jako prosociální, celá nabídka je opět propojena s člověkem s pohnutou minulostí. Navíc dle zjištěných informací prospekt dluhopisu není schválen Českou národní bankou.


S největší pravděpodobností se tedy jedná o podvod na principu Ponziho schématu, proto investice do podobných dluhopisů nelze doporučit. Tyto společnosti totiž spojuje „vysoké kreditní riziko“, kde se jedná o velkou pravděpodobnost, že dlužník svůj dluh nesplatí a věřiteli zůstanou pouze bezcenné cenné papíry a oči pro pláč.


Pokud se budete chtít o svých investicích poradit a uložit své peníze do prověřených a doporučovaných investičních nástrojů, kontaktujte naše finanční poradce.