Současné ekonomice se velice daří a ceny nemovitostí stále rostou. Aktuálně také mnoho lidí řeší, kam uložit své úspory a kam investovat. Podle průzkumů si lidé, kteří před několika lety zakoupili nemovitost jako investici, mnou ruce.


Podle dat, které nyní poskytují analytici, se investice do nemovitosti vyplatila mnohem více než investice do zlata, přičemž nejvýhodnější investicí byly pražské byty, které se i bez započtení případných výnosů z pronájmu zhodnotily během pěti let o 68 procent. Navíc v porovnání s ostatními investičními produkty, jsou nemovitosti velmi stabilní. Oproti akciovým indexům nebo jiným komoditám, nebyly zaznamenány žádné závažné výkyvy, které by měli investory znervóznit. Z krátkodobého hlediska se investice do nemovitosti nejeví jako vhodná, ale většina investorů konstatuje, že nemovitosti se kupují na delší dobu.


Malou překážkou pro nákup nemovitosti může být zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Úrokové sazby neustále rostou. Odborníci se shodují, že koupit nemovitost za účelem výdělku z pronájmu, má smysl ve dvou případech.

V prvním případě pro investory, kteří mají dostatek vlastního kapitálu a nemovitosti jsou schopni pořídit bez hypotečního úvěru. V tomto případě je možné dosáhnout zhodnocení vlastních financí o tři až pět procent ročně a to zvláště v dobré lokalitě.

Jako druhý případ mohou být investoři, kteří nákup financují hypotékou, ale z větší části mají i své vlastní úspory. Navíc je vhodné, aby nemovitost byla v dobré lokalitě, za příznivou cenu a bez nutnosti další rekonstrukce. Takové nemovitosti je potom vhodné pronajmout, protože právě nájemné by mělo pokrýt jak náklady na měsíční splátky hypotéky, tak i další náklady.


Pokud i vy přemýšlíte o dlouhodobé investici, kontaktujte naše realitní makléře nebo finanční poradce. Nastíní Vám další výhody i problémy spojené s investicí do nemovitosti, popřípadě pomohou vyhledat vhodnou nemovitost.