Koupě nebo prodej nemovitosti zahrnuje vcelku dlouhý a finančně náročný proces. Celý proces začíná u výběru vhodné nemovitosti, pokračuje přes zajištění financování a ukončen musí být platným uzavřením potřebných smluv k úspěšnému převodu nemovitosti. Právě v tomto procesu hraje rezervační smlouva velkou roli.


Jedná se o smlouvu, která obsahuje specifikaci nemovitosti, zájem budoucího kupujícího ke koupi i lhůtu rezervace nemovitosti, po kterou nebude nemovitost nabízená dalším osobám. Jelikož tato smlouva stanovuje řadu povinností pro zájemce a prodávajícího, ale také realitní kancelář, doporučuje se uzavřít tuto smlouvu jako trojstrannou dohodu.


Je třeba také brát v potaz, že každý převod nemovitosti je specifický, stejně tak rezervační smlouva. Proto nedoporučujeme rezervační smlouvu sepisovat dle volně dostupných zdrojů, ale nechat si jí vždy překontrolovat právní kontrolou, protože převod nemovitosti se často týká milionových částek.


Chcete mít veškeré smluvní dokumenty ohledně prodeje či nákupu nemovitosti v pořádku? Obraťte se na naše finanční poradce, kteří pracují dle standardů Fincentrumreality.